Konuşmacılar

Aydan Bayır

Uzman Pozitif PsikologÖzgeçmiş

Aydan Bayır, bireylerin ve toplumların mutluluk ve başarılarını optimum düzeye getirebilmek için bilimsel çalışmalar yürüten pozitif psikoloji alanında uzmanlaşmış Türkiye’deki bir kaç psikologtan birisi. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldıktan sonra, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ulusal ve Avrupa Birliği projelerinde asistanlık yaptı.

Merhamet ve empati kavramlarını yakinen deneyimlemek East London Üniversitesi’nde Uygulamalı Pozitif Psikoloji alanında yüksek lisans yapmasına önayak oldu. Ayrıca İsveç, Hollanda, İrlanda ve İngiltere'de merhamet odaklı terapi(CFT), öz-anlayış(self-compassion), bilinçli farkındalık(mindfulness) ve merhametli liderlik(compassionate leadership) üzerine eğitimler aldı. 

Tezini kendi hayat hikayesinden esinlenerek “Bireylerin kendilerine anlayış gösterememe nedenleri ve mükemmeliyetçilik” üzerine yazdı. Döndüğünde kendisindeki dönüşümü, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik Merkezi bünyesinde öz-anlayış ve bilinçli farkındalık üzerine düzenlediği grup çalışmaları sayesinde öğrencilerle paylaştı. Şimdi ise Koç Üniversitesi Rehberlik Birimi bünyesinde düzenlediği atölyelerde öğrencilerle ve TSOL bünyesinde yetişkinlerle buluşuyor. 

Konu Özeti

Eğitimde Merhametli Yaklaşımın Bilimsel ve İyileştirici Gücü


Merhamet bir canlının kendisine ve başkasına verebileceği en değerli hediyelerden birisidir kuşkusuz. Zira, doğumumuzdan itibaren eğer yeterince merhametli bir ortamda büyüdüysek ve eğitildiysek, erişkinlik dönemimizde bunun bilimsel meyvalarını farkında olmadan toplarız. Özellikle son yirmi yılda yapılan amprik çalışmalar da göstermiştir ki, merhamet ve öz-anlayış (kendine merhamet gösterme) pratikleri düzenli bir şekilde uygulandığında bireylerin iyilikseverlik mutluluk, iyimserlik, gelecekle ilgili umutlu olma, duygusal zeka, hayattan tatmin olma ve başarı düzeyleri yükselir, öte yandan depresyon, anskiyete, utanç, yanlış yapma korkuları azalır (Barnard & Curry, 2011; Neff, Kirkpatrick & Rude, 2007a).  Birisi bize tüm bu faydaları sağlayacağımız ve sağlatabileceğimiz bir ders olduğunu söyleseydi, vakit kaybetmeden arayışa başlardık. Güzel haber şu ki, merhametin iyileştirici gücünden yararlanmak için yapılması gereken tek şey arayışı içimizdeki iyilikseverliğe doğru yapmak ve bizim bu tutumumuzu örnek almaları için de çocuklarımızı cesaretlendirmek. Öyleyse bu içsel hazineyi eğitim modellerimizde ve yaklaşımlarımıza kullanmak ve tüm bu faydaları tecrübe etmek/ettirebilmek için atabileceğimiz pratik adımlar neler olabilir? Prof. Paul Gilbert, Dr. Chris Germer ve Dr. Kristin Neff’in merhamet ve merhamet-odaklı yaklaşım üzerine yaptıkları çalışmalardan derlenerek düzenlenecek olan çalışmamızda tam da bu soruyu cevaplayacağız.

VII. Temel Eğitim Sempozyumu

Sempozyumumuz ile ilgili merak ettikleriniz için sağ taraftaki yardım butonuna tıklayabilir yada bilgiislem@tozok.org.tr mail adresine mail atabilirsniz.
Yardım almak için tıklayın