Konuşmacılar

Ender MARANGOZ

Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim UzmanıÖzgeçmiş

·         Amerikan Portage Metodu Türkiye Yetkilisi

·         Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü (1992) bitirerek Üniversite Öğrenci Bilim Teşvik (Yüksek Okul Birincilik) ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Böl. Birincilik) ödüllerini aldı.

·         Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.

·         1993 tarihinde, İngiltere’de PORTAGE Sertifikası ve İngiliz İşaret Dili Sertifikası aldı.

·         1994 yılından bu yana Japonya, Avusturya, İngiltere, Amerika ve Hollanda’daki uluslararası ve ulusal kongrelerde konuşmacı olarak yer aldı.

·         1997 yılında Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’ nde yüksek lisans öğrencilerine “Davranış Yönlendirme Teknikleri” ile “PORTAGE Erken Eğitim Rehberi’nin Kullanım Teknikleri Eğitimi”ni verdi.

·         1993-2009 yıllarında Ender Özel Eğitim Rehabilitasyon Kurumunda özel eğitimci ve sorumlu müdür olarak çalıştı.

·         2010’dan bu yana açtığı Çocuk Gelişim Merkezi adlı kurumda bireysel olarak çocuk gelişim takibi, özel eğitim ve aile danışmanlığı hizmetlerini sürdürmektedir.

·         1999 da PORTAGE Projesi Genel Yayın Hakları (copyright) sahibi Cesa#5 ile sözleşme yaparak Türkiye Basım, Yayın, Satış ve Dağıtım Hakları sahibi oldu.

·         2000 yılından günümüze kadar çeşitli illerde verdiği Portage Eğitimleri ile pek çok saha çalışanı ve eğitim kurumlarına (Ör: FMV: Fevziye Mektepleri Vakfı; ALEV: Avusturya Lisesi Eğitim Vakfı; İSTEK Vakfı; IŞIKKENT Eğitim Kampüsü; Metin Sabancı Spastik Engelliler Vakfı) Portage Paketi’nin kullanımı hakkında yeterlilik kazandırmıştır.  Bu alandaki çalışmaları halen devam etmektedir.

Konu Özeti

PORTAGE METODUNA GÖRE DEĞERLENDİRME VE FARKLILAŞTIRILMIŞ PROGRAM DÜZENLEMENİN ÖNEMİ


Günümüzde eğitim dinamik ve modüler yapıya sahip, bireylerin gelişimini en temelden besleyen olgudur.  Bireysel farklılıklar ve ilgi alanları, çocuğun dünyaya geldiği ailesi, çevresel ve kültürel değer yargıları gibi küçükten-büyüğe, basitten-karmaşığa doğru yayılan sosyal halkalar eğitimde farklılaştırılmış program düzenlemenin gerekliliğini doğurmaktadır.  Yıllar içerisinde bu amaca yönelik olarak pek çok değerlendirme ölçeği ve eğitim modeli geliştirilmiştir.

 

     Portage Metodu, okul öncesi çocukların (0 – 6 yaş) gelişimsel becerilerini bireysel olarak değerlendirmeyi ve ihtiyaçlarına uygun gelişim ve eğitim programı hazırlamayı içeren bir pakettir.  Portage Gelişim Ölçeğinin uygulaması, benzer değerlendirme ölçeklerinin aksine ebeveyn ve eğitimci işbirliği ile 4-5 oturumluk bir sürece yayılarak yapılır.  Sosyal, dil, özbakım, bilişsel ve fiziksel gelişim alanlarında değerlendirilen çocuğun gelişmekte olan ve mevcut olmayan becerilerinden oluşturulan bir hedef beceri listesi doğrultusunda bireyselleştirilmiş eğitim planı oluşturulur.  Gelişimsel ihtiyaca göre bireyselleştirilmiş yada farklılaştırılmış eğitim çalışması çocuk için hızlı, kalıcı ve ihtiyaca uygunluk sağlar iken ebeveyn için güvenilir ve tatmin edici sonuçlar doğurur.  Hizmet sağlayan konumundaki eğitimciler ise öğrencilerinin farklılaştırılmış eğitsel hedeflerini günlük kurum çalışmalarının içerisine gömerek hem zaman ve enerji tasarrufu sağlamış hem de öğrencilerini bireysel temelli takip ile ilerletebilmenin hazzını yaşamış olurlar.

 

     Dünyanın hızla değişen ve gelişen yaşam koşullarına uyum sağlayabilmek için bu donanıma sahip bireyler yetiştirmek eğitimin temel hedefi olmalıdır.  Geçmişten geleceğe aktarılacak olan eğitsel varlık ve bilgi birikimlerimiz, eğitimciler ve saha çalışanları tarafından planlı bir şekilde çocukların tespit edilmiş olan farklılaştırılmış eğitim programlarıyla harmanlanmalıdır.  Günümüzde eğitsel başarı, Portage Metodu gibi detaylı gözlem, plan, uygulama ve değerlendirme süreçlerini içeren uygulamalar ile sağlanabilir.

VIII. Temel Eğitim Sempozyumu

Sempozyumumuz ile ilgili merak ettikleriniz için sağ taraftaki yardım butonuna tıklayabilir yada bilgiislem@tozok.org.tr mail adresine mail atabilirsniz.
Yardım almak için tıklayın