Konuşmacılar

Gülçin KARADENİZ

Öğretim ÜyesiÖzgeçmiş

Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi lisans, Maltepe Üniversitesi Psikoloji yüksek lisans mezunudur. Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi bölümünde yüksek lisans ve doktora derslerini tamamlamış olup, doktora programına Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde devam etmektedir. 

Mesleğe Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nda başlamış, VKV Koç Özel İlköğretim Okulu’nda devam etmiştir. Halen Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde görevlidir. 

Çalışma Alanları; yaratıcı düşünce, okul öncesi dönemde sosyal gelişim, çocukta kavram gelişimi, anne-baba tutumları, ebeveyn kabul veya reddi ve oyun. 

Konu Özeti

Farklılaştırmanın Temel Taşları: Öğrenmeye Giden Çeşitli Yollar


Bir sınıfta bulunan öğrencilerin hazır bulunuşluk, ilgiler, öğrenme stilleri gibi birçok bireysel farklılıklara sahip olduğu bir gerçektir.  Farklılaştırılmış öğretim; bu bireysel farklılıkların olduğu ve akademik başarı açısından da heterojen dağılım gösteren bir sınıf ortamında, öğrencilerin gelişimini en üst düzeye çıkarmak için öğrenme sürecinin düzenlenmesidir (Tomlinson, 1999).  Zeka çeşitlidir, beynin “anlama” ihtiyacı vardır ve insanlar en iyi orta zorluk derecesinde öğrenirler felsefesi ile temellenen bu yaklaşım, öngöremediklerimize göre planlama yapmaya dikkat çekmektedir. Bu sayede, eğitim ortamları yeniden düzenlenerek öğrencilere bilgiyi kavrama, düşünceleri anlama ve öğrendiklerini ifade etme konularında bir çok seçenek sunulmaktadır.

Farklılaştırma bir yolculuktur ve temel taşları; topluluk oluşturmak, öğretmen ve öğrenme için sorumluluğu paylaşmak, eğitim için değerlendirme, esnek sınıf rutinleri, öğrenciyi sahiplenme, iyi öğretmenlik, bireysel farklılıkları gözeten görevler ve öğrenmeye giden çeşitli yollar olarak sıralanabilir. Bu sunumda “Öğrenmeye Giden Çeşitli Yollar” çeşitli örneklerle tartışılacaktır.

VIII. Temel Eğitim Sempozyumu

Sempozyumumuz ile ilgili merak ettikleriniz için sağ taraftaki yardım butonuna tıklayabilir yada bilgiislem@tozok.org.tr mail adresine mail atabilirsniz.
Yardım almak için tıklayın