Konuşmacılar

SERAP BENİBOL

Eğitimci-DanışmanÖzgeçmiş

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat fakültesi Tarih Bölümü mezunuyum.  K-12 basamaklarında, Tarih Öğretmeni, Koordinatör, Müdür Yardımcısı ve Okul Müdürü olarak eğitim alanında uzun yıllar görev yaptım.Fenerbahçe Lisesi, Robert Kolej, 50.Yıl Tahran Lisesi, Koç Özel Lisesi ve Terakki Vakfı Tepeören okullarında çalıştım. Öğretmen Akademisi Vakfı'nda Uzman Eğitimci olarak,Öğretmen ve Yönetici eğitimlerinin hazırlanması ve uygulanmasında yer aldım. EKİP (Eğitimde Kalite ve İşbirliği Platformu) ve YÖRET Vakfı, yönetim kurulu üyesiyim.

IB Sosyal Bilgiler müfredatının oluşturulmasında çalıştım. IB Examiner olarak branşımla bağlantımı sürdürüyorum.

Erickson Koçluğu eğitimi aldım.

Hayat boyu öğrenmeye ve birlikte öğrenmenin ve meslektaş paylaşımlarının geliştiriciliğine olan inancımla, 42 yıllık deneyimlerimi, birikimlerimi, eğitimim ile harmanlayarak  seminerler veriyor, danışmanlık yapıyorum.

Konu Özeti

OLUMLU OKUL İKLİMİNDE YÖNETİCİNİN ROLÜ


Okul kültürü, okul paydaşlarının yetenek, beceri, alışkanlıklarını, ortaya koydukları davranış biçimlerini, bakış açılarını, değerlerini okul ortamında görülen, hissedilen olayları oluşturan anlamlardır. Bu kültür, okul yaşamına yerleşerek sürdürülür hale geldiğinde, kültürün sıradan, negatif, gergin veya olumlu  olup olmadığı, etkilerine ve çıktılarına bakılarak anlaşılabilir.

Tüm öğretim kurumlarının, kurum kültürü tercihi olumlu iklimde sürdürülen okul kültürü olmasıdır.

Olumlu Okul iklimi, öğrencilerin öğrenme süreçlerini kolaylaştırarak verimi artırdığı gibi, öğrencilerin sadece akademik alanda değil, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimlerinin de destekleyicisidir.

Okul ikliminin olumlu olması tüm paydaşların sorumluluğudur. Uzun yıllar, sorumluluğun en büyük payının okul yöneticilerine ait olduğu düşüncesiyle  çalıştım.

Çalıştayda; Olumlu Okul İklimi için yapılabilecek liderliğin, sürdürülebilmesinin, etkilerinin ve sonuçlarının önemi üzerinde okul yönetiminin etkisini paylaşmak istiyorum.

VII. Temel Eğitim Sempozyumu

Sempozyumumuz ile ilgili merak ettikleriniz için sağ taraftaki yardım butonuna tıklayabilir yada bilgiislem@tozok.org.tr mail adresine mail atabilirsniz.
Yardım almak için tıklayın