Konuşmacılar

Yrd. Doç. Dr. Pelin Yüksel Arslan

İnönü ÜniversitesiÖzgeçmiş

Doktora eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde 2011 yılında tamamlamıştır. Şuan İnönü Üniversitesinin aynı bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Dijital öykü kavramıyla 2009 yılında Joe Lambert'in dünyada ilk dijital öykü kuruluşu olan Storycenter'da katıldığı sertifika programları ile tanışmıştır. Doktora tez çalışması olarak Türkiyede ilk dijital öykü çalışmaları yapan Pelin Yüksel Arslan, çalışmalarına  eğitsel amaçlı dijital öykü konusunda en kapsamlı kütüphaneye (https://digitalstorytelling.coe.uh.edu/) sahip olan Prof. Dr. Bernard Robin ile devam etmektedir.  Araştırmacının konu ile ilgili yerli ve yabancı çok sayıda kitap bölümü ve makalesi yer almaktadır. Yüksel Arslan , Uzaktan Öğrenme Ortamları, Web 2.0 teknolojileri,  Arttırılmış Gerçeklik, uyarlanabilir ortamlar konularında da araştırmalarını sürdürmektedir.

Konu Özeti

DİJİTAL ÖYKÜ ÇALIŞMALARI VE ÖRNEK UYGULAMALAR


II. Alt Başlık: Dijital öykü uygulamalarına örnekler ve mobil uygulamalar

İlk oturumda dijital öykü hakkında teorik bilgi sahibi olan katılımcılara, ikinci oturumda daha çok uygulamaya dönük olarak, dijital öykünün eğitimde kullanım örnekleri sunulacaktır. Literatüre dayalı olarak hazırlanan, eğitimde dijital öykü kullanımı ilk örnekler serisi sunulduktan sonra dijital öykü ile mobil uygulamalar adı altında öykü bileşenlerini birleştirme tekniklerine yer verilecektir. İlk olarak Ms Photostory3 programının kullanımının kısa tanıtımı yapılacak ve kullanımına yer verilecek, ilk oturumda oluşturulmaya başlanılan dijital öykü öğelerinin birleştirilmesi bu araç vasıtasıyla anlatılacaktır. Daha sonra mobil uygulama olarak kabul edilecek Web 2.0 araçlarının kısa tanıtımı ve uygulamasına yer verilecektir. Çalıştayın sonucunda katılımcıların  dijital öykünün eğitimde kullanmalarına yönelik merak uyandırılması ve öykü oluşturmaya yönelik girişimlerde bulundurulması hedeflenmektedir.

VII. Temel Eğitim Sempozyumu

Sempozyumumuz ile ilgili merak ettikleriniz için sağ taraftaki yardım butonuna tıklayabilir yada bilgiislem@tozok.org.tr mail adresine mail atabilirsniz.
Yardım almak için tıklayın